Kryzys w średnim wieku

Z kryzysu wieku średniego bardzo często robi się w kulturze masowej kabaret. Pokazywane są drogie samochody i młode dziewczyny, które nagle zaczynają otaczać mężczyznę w wieku 35-45 lat. Problem jest jednak bardzo poważny. I to dla obu stron związku.

Źródła kryzysu

Kryzys wieku średniego to stan depresyjny lub przynajmniej melancholia, która związana jest z uzmysłowieniem sobie przez mężczyznę, że nie zawsze będzie mody i nie zawsze będzie piękny. Może się to wydawać śmieszne, ale prawda jest taka, że jest to poważny kryzys egzystencjalny związany z definiowaniem na nowo samego siebie oraz swojego miejsca na świecie. Mężczyzna zaczyna się czuć niepotrzebny, niespełniony, nieatrakcyjny i stary, co naprawdę może wpędzać w poważna depresję. Nie można tego ignorować.

Mechanizmy obronne

W związku z poczuciem melancholii i braku celu w życiu mężczyzna stara się udowodnić sobie, że jeszcze jest młody, że jeszcze wszystko przed nim i że nie jest jeszcze starszym panem. Robi to przez odmłodzenie swojego wizerunku, wybranie się na siłownię, częstsze flirtowanie z młodymi kobietami czy na przykład zakup sportowego motocykla, który chciał mieć jeszcze w wieku kilkunastu lat. Zazwyczaj mija to dość szybko.

Add a Comment