Być sobą w związku

Niektóre związki mają skłonność do zlewania tworzących je relacji w jeden byt. Jest to problem, ponieważ takie związki zazwyczaj dość szybko i burzliwie się kończą. Związane jest to z faktem, iż każda osoba potrzebuje bliskości, ale mamy też nieodzowną potrzebę bycia sobą. Udane związki są wstanie tworzyć jedność z dwóch odrębności.

Razem, chociaż osobno

Udany związek nie jest związkiem idealnie dopasowanych ludzi. Jest to raczej związek, w którym dwoje ludzi ma już swoje życie i postanawia, by lwia część tego życia była współdzielona z drugą osobą. Nie oznacza to całkowitego wymieniania się wszystkim, ponieważ osoba dojrzała, osoba autonomiczna, osoba realnie zdolna do tworzenia związku jest też osobą, która czasami potrzebuje odrobiny samotności i chce się samodzielnie zajmować swoimi sprawami.

Nie popadajmy w skrajności

Kluczem do sukcesu jest tutaj odnajdywanie złotego środka. Partnerzy muszą wiedzieć, że zawsze są dla siebie i zawsze mogą sobie ufać. Jednocześnie muszą mieć swoją własną przestrzeń, w której są tylko sami i w której realizują te ze swoich zainteresowań, które nie są równocześnie zainteresowaniami partnera. Ważne w związku jest, by oboje partnerzy mieli podobne zapatrywanie na kwestie autonomii w związku. Ludzie mają na tym polu różne potrzeby i różną wrażliwość.

Add a Comment